Propriocepcja odnosi się do czynności, w których ciało ma wpływ na mięśnie i stawy. Czucie głębokie m.in wzmacnianie mięśni jest świetnym sposobem do poprawy uwagi, wyrównania poziomu pobudzenia, świadomości ciała, napięcia mięśniowego, a także w zmniejszaniu nadwrażliwości. Propriocepcja może obejmować ruchy całego ciała (pchanie, ciągnięcie, podnoszenie itp.) lub wpływać na poszczególne części ciała.

 

Jeśli chcesz zrobić jeszcze więcej ze swoim dzieckiem sprawdź nasz program, który jest sprytnie przemyślany i pełny zabawnych i kreatywnych ćwiczeń z zakresu terapii ręki i aktywności dla dzieci, które potrzebują zbudować siłę w dłoniach i palcach! Fiszki sensoryczne cz.3 Terapia ręki – KLIK !

 

Rozgrzewka palców to dobry pomysł dla dzieci, które mają:

-trudności manualne np. zapinanie guzików, suwaków, wiązanie sznurowadeł;

-trudności grafomotoryczne nie lubią np. rysować, wycinać, lepić. Często ich prace sprawiają wrażnie niestarannych, zrobionych „na szybko na kolanie“;

-nie potrafią utrzymać prawidłowej podczas pracy przy stoliku;

-tempo ich pracy nie jest dostosowane do zadania tzn. są zbyt wolne/szybkie;

-obniżone/podwyższone napięcie mięśniowe w dłoni np. nieprawidłowo trzymają kredki/ołówek/długopis, ściskają za mocno lub trzymają za lekko.

 

Oto kilka pomysłów na „czucie głębokie” dla rąk i palców, które nie wymagającą żadnego sprzętu. Są świetne jako rozgrzewka palców w klasie czy w samochodzie w drodze do szkoły!

5 prostych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni palców i rąk:

 

  1. Dzień dobry – dotknij każdym palcem kciuka jednej ręki, a następnie drugiej ręki. Spróbuj dwoma dłońmi jednocześnie. Spróbuj naprawdę szybko i naprawdę wolno. Spróbuj naprawdę mocno docisnąć kciuk do palca. Spróbu teraz wykonać to zadanie z zamkniętymi oczami.

2. Piramidka — złącz palce tak, aby umieść koniuszki palców lewej ręki z odpowiadającymi im opuszkami palców prawej ręki.. Zrób to z przodu, wysoko, na wysokości klatki persiowej, a teraz spróbój tak samo połączyć palce za plecami!

 

3. Chopin – Zegnij palce tak, aby ich czubeczki dotykały stołu (lub kolan). „Graj” na pianinie np. powolny utwór, utwór dramatyczny, wszystkie palce razem, jeden po drugim, wciskaj palce w stół (staraj się nie rozciągać stawów). Możesz nawet śpiewać do swoich ulubionych piosenek!

4. Ściśnij i pociągnij – połącz kciuk i palec wskazujący, tworząc okrąg. Zrób to samo z drugą ręką, ale zamknij koło razem z pierwszą ręką. Ciągnij! Spróbuj tego z każdym palcem, które zakreśli kółko z kciukiem.

5. Zapasy kciuków — poproś znajomego/mame/tatę, aby zagrał w tę grę. Zaciśnij prawą dłoń w pięść, połącz palce z przeciwnikiem i pozostawcie kciuki w górze – mówiąc „1, 2, 3, 4, ogłaszam zapasy kciuków” próbujecie „przycisnąć/złapać/dotknąć” kciuk znajomego. Nie puszczaj chwytu w dłoni. Pamiętaj żeby obciąć paznockie do tego zadania !

 

Zapraszam Cię do lektury pozostałych wpisów na blogu dotyczących terapii ręki i nie tylko: Poczytaj mnie :)