Baza Wiedzy

Co to są ZABURZENIA sensoryczne w skrócie SI?

Przetwarzanie sensoryczne to zdolność do odbierania informacji sensorycznych z otaczającego nas świata i ich prawidłowej interpretacji, abyśmy mogli w pełni funkcjonować przez cały dzień, bez reakcji typu „atak“ lub „ucieczka“ .  Mózg przetwarza ale również odbiera i nadaje sygnał do działania za pomocą zmysłów dotyku, smaku, węchu, wzroku i dźwięku. Układ nerwowy interpretuje te informacje zmysłowe i przekłada je na ruch, układ i napięcie ciała i nacisk.

Zaburzenie przetwarzania sensorycznego występuje, gdy układ nerwowy ma trudności z prawidłowym odbieraniem, przetwarzaniem, interpretowaniem oraz nadawaniem informacji z jednego lub więcej zmysłów. Zaburzenia integracji sensorycznej wpływają na zdolność do odpowiedniego funkcjonowania we wszystkich środowiskach, a trudności te mogą niekorzystnie wpływać na umiejętności społeczne dziecka, wyniki w nauce i rozwój motoryczny. Może jednak Twoje dziecko nie jest „rozwydrzonym i rozpieszczonym histerykiem“ a Ty Rodzicem, który „nie radzi sobie“ lub zdecydownie powinien „wprowadzić dyscyplinę“ ;)

Jak na zaburzenia SI wpływa terpia?

Terapia integracji sensorycznej opiera się na super zdolności naszego mózgu do uczenia się i pamięci, adaptacji, samonaprawy czyli tworzenia nowych połączeń nerwowych tzw. plastyczności mózgu. Nasz mózg nie tylko tworzy nowe komórki ale dzięki odpowiedniej stymulacji potrafi modyfikować już istniejące połączenia!

Jako rodzic starasz się zrozumieć nie tylko dziecko ale również różne „łatki”, które otrzymuje. Jest to trudne zadanie, zwłaszcza gdy często sami terapeuci, lekarze mają trudności ze zrozumieniem i wystawieniem prawidłowej diagnozy często przerzucając winę za zachowanie dzieci na rodziców. To jest frustrujące. Mam nadzieję, że w końcu znajdziesz tu wyjaśnienia, które pomogą Ci skoncentrować się na obraniu właściwej ścieżki.

Sprawdź na blogu czym różnią się zaburzenia sensoryczne od ADHD, autyzmu czy zespołu Aspergera.

Jestem tu po to by pomóc Ci zrozumieć i działać jeśli zauważasz problem związany z integracją sensoryczną u swojego dziecka.

Słowniczek najważniejszych pojęć

ADHD

AUTYZM

TERAPIA SENSORYCZNA

ZABURZENIA SENSORYCZNE

ZESPÓŁ ASPERGERA