Wiem, że wszyscy żyją już wakacjami i zapomną na dwa miesiące gdzie jest piórnik. Może jednak warto, w ciągu tego właśnie wolnego czasu, popracować nad sprawnością ręki, żeby wrócić do szkoły z super, ekstra wyćwiczoną dłonią do pisania.

 

Obciążone ołówki, kredki, długopisy mogą być korzystne dla dzieci, które nie naciskają wystarczająco mocno podczas pisania lub dla dzieci, które mają słabą świadomość ciała i potrzebują dodatkowego bodźca proprioceptywnego, aby zwiększyć świadomość – czucie swojej ręki.

Sprawdź ile kosztuje „profesjonalny“ długopis z obciążeniem… Z reguły to koszt minimum 100 zł. Nasz patent to koszt dokładnie 1 zł 47 gr za 6 nakrętek 10mm z popularnego marketu budowlanego. Jeśli kiedykolwiek szukałeś zabawek lub pomocy do terapii, wiesz, jak drogie mogą być proste przedmioty, takie jak m.in długopisy z obciążeniem. Nie ma za co ! ;) Oto prosty i niedrogi sposób na samodzielne wykonanie i dopasowanie takiego ołówka.

Taki dociążony długopis sprawdzi się u dzieci z problemami z napięciem mięśniowym lub zaburzeniami integracji sensorycznej ale również wśród dorosłych po porażaniach i udarach, afatyków.

Sprawdź nasze fiszki do terapii ręki dla dzieci i dorosłych

Nauka pisania to złożone zadanie. Wybór dominującej ręki, prawidłowy chwyt, ustawienie ołówka, rozmieszczenie pisma na kartce, koordynacja i ułożenie ręki pomocniczej, a w tym wszystkim fundament czyli utrzymanie siadu z prostymi plecami, kolejność liter, rozpoznawanie linii, wielkość liter – pisanie to nie taka prosta sprawa.

Jeszcze innym aspektem do dyskusji jest nacisk na papier podczas pisania. Jeśli będzie zbyt mały, słowa są ledwo widoczne. Naciśniemy zbyt mocno, to litery są „koślawe“, ołowek łamie się, kartki przedzierają się, a do tego jeszcze boli reka i pojawia się złość i frustracja!

Nacisk ołówka zależy od bodźca dostarczanego propriocepcji, czyli jednego z układów sensorycznych.

 

PROPORCEPCJA I PISMO RĘCZNE

Układ proprioceptywny otrzymuje informacje z mięśni i stawów o pozycji ciała, wadze, nacisku, rozciągnięciu, ruchu i zmianach pozycji w przestrzeni. Nasze ciała są w stanie stopniować i koordynować ruchy w oparciu o sposób poruszania się, rozciągania i kurczenia się mięśni.

Propriocepcja pozwala nam wywierać większy lub mniejszy nacisk i siłę w zależności od wykonywanej czynności. Instynktownie wiemy, że podnoszenie papierka z podłogi wymaga bardzo małego nacisku i wysiłku, podczas gdy przenoszenie ciężkiej siatki z zakupami wymaga więcej wysiłku.

Jesteśmy w stanie skutecznie koordynować nasze ruchy, aby zarządzać codziennymi czynnościami za pomocą układu proprioceptywnego. Mózg musi również koordynować dane wejściowe dotyczące grawitacji, ruchu i równowagi obejmującej układ przedsionkowy.

Kiedy piszemy, ołówek jest trzymany za pomocą palca wskazującego, środkowego i kciuka oraz wspierany przez palec serdeczny i mały, gdy dłoń przesuwa się po kartce. Jeśli nasz  system proprioceptywny dobrze działa to pozwala nam poruszać małymi mięśniami ręki, aby poruszać ołówkiem płynnymi ruchami i z właściwym naciskiem.

Częściej mówimy o zbyt mocnym docisku w trakcie pisania.  Jednak pismo ze zbyt małym naciskiem ołówka to kolejna forma niefunkcjonalnego pisma ręcznego.

Oznaki zbyt małego nacisku ołówka to:

  • Dzieci mogą pisać tak lekko, że nie można odczytać co napisały
  • Nie można odróżnić kształu liter
  • Dziecko zaczyna pisać bardzo mocno, ale wraz ze zmęczeniem dłoni, pismo staje się mniej widoczne

Wszystkie te oznaki zbyt lekkiego nacisku ołówka można wypracować odpowiednimi ćwiczeniami z naszymi Fiszkami sensorycznymi cz. 1 i 2 Terapia Ręki. Praca nad propriocepcją i wzmocnienie dłoni może pomóc przy zbyt lekkim nacisku ołówka.

Sprawdź nasze Fiszki sensoryczne ! To ponad 130 ćwiczeń !